Wędka do profesjonalnych połowów

Każdy wędkarz ma z pewnością kilka wędek, w zależności od akwenu i ryby która będzie łowił wybiera najodpowiedniejszą. Jedne wędki powinny być krótsze i bardziej giętkie, będą nadawały się przykładowo do łowienia z łódki.

Za ich pomocą łatwo będzie można wyciągnąć cięższą rybę. Z drugiej strony można zakupić kija o dużej długości, który będzie wygodny, kiedy zarzucamy z brzegu. Liczy się oczywiście materiał z jakiego będą one wykonane, mogą być to pręty wykonane z grafitu, lub włókna szklanego. Włókno szklane jest używane do produkcji wędek od wczesnych lat 50. XX wieku i nadal jest używane. Pierwszy kij grafitowy został wprowadzony na rynek przez firmę Fenwick w 1974 roku. Grafit jest dziś bardzo popularnym materiałem i występuje w różnych modelach. Grafit jest materiałem sztywniejszym, ale także lżejszym od włókna szklanego.

Do każdej wędki należy dobrać także kołowrotek, może być to model ze szpulą stałą, której oś ułożona jest w sposób równoległy do wędki. Innym typem jest kołowrotek z ruchomą szpulą z osią równoległą do wędki.

Wędka musi posiadać także wygodną rękojeść, powinna być ona wykonana z materiału, który będzie uniemożliwiał wyślizgnięcie się z reki. Czasem silna ryba może nagle pociągnąć, dlatego dobra rękojeść jest bardzo ważna. Mogą być to rękojeści korkowe, lub też wykonane z tworzywa, czy też gumy. Bardzo dobrym pomysłem jest wędka mikado, charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Zazwyczaj środek kija jest pusty, a wytwarza się je oplatając formę wieloma warstwami materiału. Dzięki temu kij jest nie tylko lekki, ale także zyskują sprężystość, podczas kilkugodzinnych połowów ciężka wędka nie była by praktyczna. Przykładowo kiedy będziemy łowić w rzece, musimy trzymać wędkę. Musi być także dobrze wyważona, wówczas jest naprawdę wygodna. Dlatego też warto zwrócić uwagę na miejsce zamontowania kołowrotka. Kij jest podstawowym składnikiem wędki, do której wszystko inne jest przymocowane, zatem stanowi podstawę do złożenia najlepszej wędki.